Współcześnie obecność kina jest w naszym mieście czymś naturalnym. Podobnie było w czasach przedwojennych oraz PRL. Sale kinowe nie cieszyły się za to powodzeniem w latach dziewięćdziesiątych i na początku XXI wieku. Wówczas miłośnicy filmu musieli korzystać z oferty kin trójmiejskich.


Już przed wojną do Rumi i Zagórza regularnie przyjeżdżały tzw. kina objazdowe. Odwiedzały one mniejsze miejscowości, organizując projekcje w świetlicach wiejskich lub domach kultury. Ówcześni mieszkańcy dzięki regularnym seansom kina objazdowego mogli zapoznać się z szeregiem filmów komediowych, przygodowych, oświatowych i propagandowych. Wśród tych ostatnich szczególną popularnością cieszył się dokument „Uroczystości pogrzebowe Marszałka J. Piłsudskiego”.

Mniej więcej na rok przed wybuchem wojny Rumia doczekała się także kina stałego, którego założycielem był Antoni Radtke. Mieściło się ono w istniejącym do dzisiaj budynku niedaleko skrzyżowania ulic Wybickiego i Piłsudskiego (obecnie sklep meblowy). Połączone było z restauracją. Placówka nie zdążyła na dobre rozpocząć działalności ze względu na brak odpowiednich zezwoleń i rozpoczęcie II wojny światowej.

W czasach okupacji administracja niemiecka zajęła kino Radtkego i początkowo zorganizowała tam obóz jeniecki. Wszystkie urządzenia kinematograficzne skonfiskowano i przeniesiono na teren rumskiego lotniska, gdzie zorganizowano prowizoryczne kino dla stacjonujących w Rumi żołnierzy. Część projekcji była ogólnodostępna.

Niemcy wrócili do koncepcji organizacji kina w pierwotnym miejscu dopiero pod koniec 1943 roku. Otwarcie kina w dawnym miejscu zainaugurował pokaz filmu „Nieskończona droga” w reżyserii Hansa Schweikarda. Kino dysponowało znaczącą w tamtych czasach liczbą 300 miejsc.

Po zakończeniu wojny sali kinowej – po przerwie w funkcjonowaniu – nadano nazwę „Aurora”, zapewne na cześć słynnego radzieckiego okrętu. Placówka funkcjonowała przez cały okres PRL. Dzięki zachowanym rocznikom statystycznym wiadomo, że liczba seansów w ciągu roku wahała się w okolicy tysiąca – z oferty Aurory łącznie korzystało kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Placówka organizowała również wydarzenia specjalne, w tym m.in. „Dni Filmu Radzieckiego” czy „Festiwal Filmów Polskich”. Wśród wyświetlanych w Aurorze ekranizacji znajdowały się zarówno produkcje zachodnie („Przygody Hucka Finna” z 1960 roku), polskie („Monolog” z 1974 roku), jak i radzieckie („Lautarzy” z 1972 roku). Na tym jednak nie koniec, bo w kinie wyświetlano również tak oryginalne filmy jak japoński „Powrót Mechagodzilli” z 1975 roku.

Kino Aurora zamknięto na początku lat dziewięćdziesiątych. Na nową instytucję kinomani musieli czekać aż do 2011 roku. Wtedy też w Galerii Rumia powstało nowoczesne Multikino. Była to czwarta inwestycja tej sieci w obrębie Trójmiasta i okolic. Do dzisiaj oferuje mieszkańcom pięć sal kinowych wyposażonych w nowoczesny system wizualny dźwiękowy, a także zaplecze gastronomiczne.