Lasy otaczające Rumię skrywają wiele pamiątek burzliwej przeszłości naszego regionu. Jedną z nich jest charakterystyczny pomnik ukryty na poboczu częściowo brukowanej drogi prowadzącej do dawnej leśniczówki Piekiełko.

Ma on formę wysokiego na dwa metry słupa osadzonego na nieco szerszej podstawie. Jego wierzchołek przybiera kształt ostrosłupa.
Obiekt, ukryty w gęstwinie drzew i krzaków, związany jest z II wojną światową, chociaż postawiono go zapewne kilka lat po jej zakończeniu.

Oznacza miejsce, w którym pochowano kilkudziesięciu żołnierzy radzieckich oraz przynajmniej jednego żołnierza polskiego poległych w okolicznych lasach w trakcie walk z wojskami niemieckimi na początku 1945 roku.

Polegli żołnierze pochowani zostali przez okolicznych mieszkańców. Ekshumowano ich w 1948 (lub 1949) roku. Obelisk postawiony został zapewne po ekshumacji. Od ponad pół wieku stanowi interesujące świadectwo działań wojennych w okolicach naszego miasta.

Warto dodać, że podobne obeliski stawiano w całej Polsce. Miały na celu upamiętnienie wojsk sowieckich oraz oznaczenie miejsc zbiorowych mogił. Te najbardziej znane, większe i bardziej reprezentacyjne, znajdują się np. w Warszawie (Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich) czy Wrocławiu (Cmentarz Oficerów Radzieckich).

Aby dotrzeć w to miejsce, należy kierować się ulicą Kamienną wzdłuż Zagórskiej Strugi. Obelisk znajduje się kilka kilometrów dalej, zaraz za mostem po lewej stronie. Ukryty jest między drzewami. Owocnych poszukiwań!

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz